Jaka jest różnica między morderstwem a nieumyślnym spowodowaniem śmierci?

Niejednokrotnie słyszeliśmy informacje o sprawie sądowej, w której pojawia się zarzut „nieumyślnego spowodowania śmierci”, czy „zabójstwa z premedytacją”. Chociaż możemy myśleć, że te dwa terminy oznaczają to samo, w dziedzinie prawa są to słowa, które przedstawiają istotne różnice, jeśli chodzi o osądzenie sprawy i określenie długości kary dla oskarżonego.

1. Przed wyjaśnieniem różnic należy jasno określić czynnik wspólny, który łączy oba przestępstwa. Jest to zachowanie polegające na spowodowaniu śmierci innej osoby. Dzięki zebranym informacjom z zaistniałych zdarzeń, ustala się pewne parametry, na podstawie których powstają różnice między tymi dwoma terminami i określa się długość kary za popełnione przestępstwo.

2. Z zabójstwem mamy do czynienia, gdy czynność spowodowania śmierci innej osoby jest dokonana w jednej z następujących okoliczności:

  • Premedytacja. Dokonuje się go z premedytacją, prowokując sytuację, w której ofiara nie jest w stanie się bronić lub znajduje się w stanie bezradności.
  • Znęcanie się. Występuje wtedy, gdy agresor w sposób nieludzki zwiększa ból i cierpienie ofiary.
  • Zlecenie zabójstwa. Dotyczy to sytuacji, gdy przestępstwo popełniane jest w zamian za otrzymanie odpłaty, czy to finansowej czy materialnej.

W przypadku, gdy sędzia prowadzący sprawę uzna, że którekolwiek z tych założeń mogło zaistnieć w zbrodni lub wszystkie trzy jednocześnie, zarzut zostanie podniesiony do zabójstwa z premedytacją. W https://www.przestepcy.pl przeczytasz o historiach i sylwetkach postaci, które popełniły zabójstwa z premedytacją.

Natomiast o nieumyślnym spowodowaniu śmierci innej osoby mówimy wtedy, gdy śmierć ta została spowodowana nieumyślnie, co może mieć miejsce w wypadku komunikacyjnym. Wyróżniamy również tzw. zabójstwo z zaniedbania, gdy śmierć jest spowodowana niepowodzeniem lub zaniedbaniem, takim jak niepowodzenie medyczne podczas jakiejkolwiek operacji chirurgicznej.

I oczywiście kolejna główna różnica między nieumyślnym spowodowaniem śmierci a zabójstwem z premedytacją dotyczy długości kar za popełnione przestępstwo.

  • W przypadku zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci kara może wynosić od roku do 15 lat pozbawienia wolności.
  • Kara za zabójstwo z premedytacją jest znacznie wyższa i może wynosić od 15 do 25 lat pozbawienia wolności.